MÔJ KOŠÍK
Môj košík je prázdny

Optické vlákno

Prenos CCTV signálu

CCTV cez optické vlákno - jednoduchá, lacná a spoľahlivá technológia
Mnohí inštalatéri veria, že je zložité a nákladné implementovať riešenia s optickými vláknami a nepremýšľajú o tom, ako o alternatíve k medeným káblom. Vyhýbajú sa použitiu optických vlákien aj v situáciách, kedy sa zdá byť použitie tohto prenosového média zrejmé.
Hlavné faktory, ktoré by mali prinútiť inštalatéra zvážiť použitie optického prenosu v CCTV systéme:
  • dlhé vedenia káblov,
  • niekoľko paralelných káblov,
  • úzky hriadeľ kábla,
  • priemyselnom prostredie, elektromagnetické rušenie,
  • možnosť prepätia, výbojov,
  • nebezpečenstvo vlhkosti.
Ak musí byť systém pružný (budúce rozvojové plány), toto riešenie sa tiež zdá byť tou najlepšou voľbou.
Nikto nespochybňuje veľmi dobré parametre optických prenosov, ktoré sú rádovo za koaxiálmi alebo krútenými dvojlinkami, ale už spomenutý mýtus o vysokých nákladoch na inštaláciu a inštalačných problémoch bránia rozvoju tejto technológie v malých a stredne veľkých systémoch.
Je skutočne cena optických vlákien v CCTV vysoká?
Pozrime sa na problém v prípade vonkajšej linky do PTZ kamery (s prenosom riadiacich signálov).
Systémová ovládacia jednotka DS-1003 Zabezpečenie počítačovej siete: AXON PoE NetProtectorPrepäťová ochrana video OPV-1Prepäťová ochrana video OPV-1Zabezpečenie počítačovej siete: AXON PoE NetProtectorRýchlo otočná kopulová kamera: PH-33 (3.5-111.5 mm, 540 TVL, Sony Super Had CCD, 0.7 lx)CCTV sieťový rekordér: Ultimax 1404 (4ch-H.264-HDMI)
Pripojenie PTZ kamery s využitím medených káblov

Inštalácia 100 m dlhej prenosovej linky medzi PTZ kamerou a monitorovacou miestnosťou s rekordérom a systémovou riadiacou jednotkou, bude stáť asi 150 euro (brutto maloobchodné ceny). Jedná sa o náklady na káble a ochranné prvky, ktoré by mali byť použité na oboch koncoch linky. Mimochodom 100 m vzdialenosť je maximálny praktický limit pre posielanie videa cez koaxiálny kábel (bez ďalšieho zosilňovača).
Náklady na inštaláciu sa odhadujú pre nasledujúce súčasti:
  • CCTV kábel CAMSET/YAR PE 75-0.59/3.7+2x0.50 (power) M5997_100,
  • 100 metrov vonkajšieho UTP kábla NETSET UTP E1410_1,
  • 2x Video prepäťová ochrana OPV-1 M1701,
  • 2x Computer sieťová ochrana AXON PoE NetProtector J2836.
Budeme demonštrovať prenos obrazu z profesionálnych IP kamier, rovnako ako programy pre konkrétne kamery, ktoré umožňujú používateľom spravovať obrazové dáta - so zameraním na praktické aspekty systémov.
CCTV kábel CAMSET/YAR PE 75-0.59/3.7+2x0.50 (power) M5997_100
NETSET UTP E1410_1
vonkajší gélom-plnený UTP kábel
Budeme demonštrovať prenos obrazu z profesionálnych IP kamier, rovnako ako programy pre konkrétne kamery, ktoré umožňujú používateľom spravovať obrazové dáta - so zameraním na praktické aspekty systémov.
Video prepäťová ochrana OPV-1 M1701
Počítačová sieťová ochrana AXON PoE NetProtector J2836
Optický kábel je úplne odolný voči elektromagnetickým poliam, prepätiu, rušeniu, šumu a presluchom. Pomocou optického kábla inštalatér nepotrebuje aplikovať žiadne ďalšie ochrany. Pripojenie PTZ kamery pomocou optických prenosových médií je znázornené na obrázku nižšie.
Optický video konverter ULTIMODE V-021D (multimode, WDM, 1 x video, 1 x data)Optický video konverter ULTIMODE V-021D (multimode, WDM, 1 x video, 1 x data)Rýchlo otočná kopulová kamera: PH-33 (3.5-111.5 mm, 540 TVL, Sony Super Had CCD, 0.7 lx)CCTV sieťový rekordér: Ultimax 1404 (4ch-H.264-HDMI)
Connection of a PTZ camera with the use of fiber optic transmission medium

Rovnaká linka bola založená na optických kábloch a optických video konvertoroch. V skutočnosti sú náklady na inštaláciu vyššie (a trochu nad 200 eur), ale sú tam ešte 3 voľné vlákna. Keď monitorovací systém používa len toto jedno vlákno, ostatné vlákna môžu byť použité pre prenos dát medzi zariadeniami spoločnosti, napr. kancelária a sklad (internet, telefón, požiarna signalizácia a pod).
Inštalačné náklady boli kalkulované pre:
  • optický video konverter ULTIMODE V-021D L2102,
  • vonkajší optický kábel multimode so 4 vláknami.
Video konvertery ULTIMODE V-021 L2102
Prezentované porovnanie bolo urobené v najmenej priaznivom prípade použitia optického vlákna (jedna kamera). S viacerými kamerami sa náklady na optické riešenie zvyšujú len nepatrne (použitie rôznych video konvertory) a všetky video kanály je možné prenášať cez jedno vlákno. Náklady na inštaláciu založenú na medených kábloch sa zvyšujú v závislosti od počtu kamier (ďalšie káble) a vyžadujú osobitnú zložitosť inštalácie. Vzhľadom k malej veľkosti a hmotnosti, optické vlákna umožňujú oveľa jednoduchšiu a rýchlejšiu montáž ako koaxiálne káble. Optické riešenie možno ľahko rozšíriť tým, že nahradí aktívne zariadenia bez zmeny prenosového média. S využitím single-mode vlákna môže dosiahnuť prenosová vzdialenosť 20 km.
Možno, že problém spočíva v obtiažnosti inštalácie?
Niekedy investor nemá žiadnu voľbu - rovnako ako v prípade inštalácie, ktorá sa objavila v jednej z našich pobočiek, kde bolo potrebné nainštalovať 350 metrov dlhé optické pripojenie. Po výbere vhodných konvertorov sme pripravili vhodné optické káble s konektormi. Finálna inštalácia (okrem uloženia kábla) trvala asi 5 minút - stačí vložiť príslušné konektory a pripojiť napájací zdroj.
V inom prípade sám inštala klientovi navrhol pripojiť kanceláriu a sklad na optickú chrbticu - 24-vláknový optický kábel - plniaci všetky súčasné i budúce potreby telekomunikácií. Okrem toho sa rozhodol zakončiť optický kábel pigtailami s pomocou mechanických spojok ULTIMODE FAST-MS1 L5550.
V prípade káblov z optických vlákien existuje niekoľko spôsobov ukončenia vlákna s optickými konektormi. Prvý a najjednoduchší spôsob pre inštalatéra je od dodávateľa objednať kábel vhodnej dĺžky, pripravený na použitie, s predinštalovanými konektormi. Bohužiaľ, nie vždy je možné pretlačiť konektor cez už existujúce potrubie, takže môžu byť použité ďalšie tri možnosti:
  • Zváranie,
  • Mechanické spájanie,
  • Použitie rýchlospojok.
Mechanické spoje a rýchlospojky sú vhodné pre pripojenie optických trás v podobných prípadoch, ako sú zvárané spoje. Vylúčenie komplexného a nákladného procesu zvárania vlákien alebo lepenia konektorov výrazne zjednodušuje a urýchľuje inštaláciu. Mechanické spoje ULTIMODE FAST-MS1 L5550 majú útlm na podobnej úrovni ako zvárané spoje (0,1 dB).
Použitie mechanických spojok a rýchlospojok nevyžaduje nákladné zariadenie - všetko, čo inštalatér potrebuje urobiť, je odstrániť ochranné vrstvy vlákien, rozdeliť vlákna a vložiť ich do tela mechanického spoja, alebo rýchlospojky. Inštalačný proces nezaberá viac než 30 sekúnd. Mechanické spoje a konektory sú opakovane použiteľné - vlákno môže byť kedykoľvek odpojené.
Ako vybrať zariadenia?
Najdôležitejšie parametre, ktoré by mali byť vzaté do úvahy pri výbere optických prístrojov a optického kábla:
  • Typ signálu
Analógové CCTV signály sú prenášané a prijímané pomocou video konvertorov, kým IP CCTV riešenie vyžaduje použitie ethernetových media konvertorov.
  • Prenosová vzdialenosť
Prenosová vzdialenosť určuje typ optických vlákien. Do 100 metrov, je možné použiť akýkoľvek typ - polymérové alebo sklenené vlákna (Single-mode alebo multimode). Vo vzdialenostiach od 100 m do 2 km je možné použiť single-mode alebo ultimode sklenené vlákna. Vzdialenosti väčšie ako 2 km potrebujú používať single-mode sklenené vlákno, kvôli najnižšiemu útlmu.
  • Počet signálov
Počet signálov (kanálov) v analógovom CCTV systéme je rovnaký ako počet použitých kamier. To určuje výber konvertujúcich zariadení s vhodným počtom vstupov. Ak má systém tiež sprostredkovať audio, alarm, PTZ signál, konverter musí byť vybavený vhodnými konektormi.

V prípade IP CCTV systému sú všetky signály (video, PTZ ovládanie, alarm, audio) kombinované pomocou multi-vstupového prepínača s SFD modulom. Video monitorovanie rozptýlených miest môže byť účinne vykonané s využitím optického kábla s ľahkým prístupom.
Optcké prenosové linky pre analógovú CCTV
Signály z analógových CCTV kamier možno previesť do optickej podoby pomocou ULTIMODE video konvertorov. V závislosti od modelu môže jedno optické vlákno prenášať signál(y) z 1, 4, 8 alebo 16 kamier. Vďaka video konvertorom a jednovidovým vláknam môžu byť kamerové body umiestnené vo vzdialenosti do 20 km od monitorovacieho centra. V mnohých prípadoch sú optické riešenia optimálne aj na oveľa kratšiu vzdialenosť, a to najmä v miestach s vysokou úrovňou elektromagnetického rušenia, alebo v miestach s bleskovým prepätím a pod.
Kompaktná vonkajšia kamera Sunell IRC59/21AKDN (day/night, D-WDR, 650TVL, Sony Effio-E, 0.01 lx, 2.8-12 mm, OSD, IR do 30m)Video konverter ULTIMODE V-204D<br />(WDM, 4 x video, 1 x data)19Video konverter ULTIMODE V-204D<br />(WDM, 4 x video, 1 x data)Kompaktná vonkajšia kamera Sunell IRC59/21AKDN (day/night, D-WDR, 650TVL, Sony Effio-E, 0.01 lx, 2.8-12 mm, OSD, IR do 30m)CCTV sieťový rekordér: Ultimax 1404 (4ch-H.264-HDMI)
Analógový CCTV systém používajúci optické prenosové médium

V závislosti od počtu kamier a prenosových vzdialeností, vhodné zariadenia možno nájsť v nasledujúcej tabuľke.
Single-mode ULTIMODE video konvertory
NázovV-201DV-204DV-204DAOV-208DV-216D
KódL2121L2421L2423L2821L2921
KonektorySCLC
Rozsah20 km
Vlákno
single-mode
Počet video kanálov
144816
Počet dátových kanálov11111
Počet audio kanálov--1--
Počet alarmových kanálov--1--

 

Multimode ULTIMODE video konvertory
NázovV-021DV-024DV-028D
KódL2102L2402L2802
KonektorySC
Rozsah2 km
Typ vlákna
multimode
Počet video kanálov148
Počet dátových kanálov111
Počet audio kanálov---
Počet alarmových kanálov---

 

Optické prenosové linky pre IP CCTV
Video streamy z IP kamier sú prevedené do optickej formy pomocou ethernet media konvertorov alebo prepínačov s SFP modulmi, ktoré môžu byť vybrané na základe aktuálnych požiadaviek. IP CCTV systémy založené na optických prenosových médiách môže byť veľmi rozsiahle, s centrálnym alebo distribuovaným riadením, rovnako ako menšie, používané v miestach s vysokou úrovňou elektromagnetického rušenia, alebo v miestach s prepätiami blesku a pod.
Ethernet Media Converter M-023G (1Gb/s, pre dva multimode vlákna na vzdialenosť do 2km) Adaptér pre media konvertory ULTIMODE typu RACK 19Switch TP-Link TL-SF1016D (16 portov)Vnútorná kopulová IP kamera Full HD (2MPix) Aptina Sunell SN-IPV54/12UDR ONVIFIP NVR Ultimax 2116
IP video monitorovací systém v administratívnej budove s centrálnym bodom riadenia.

Tieto typy zariadení pre rôzny počet kamier, s rôznou priepustnosťou a maximálnou prenosovou vzdialenosťou sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:
Megabit ULTIMODE media konvertory
NázovM-023MM-403MM-207MM-407GM-102M/SFP
KódL10021L11041L11521L11541L1305
Prenos
10/100 Mb/s1000 Mb/s
ŠtandardyIEEE 802.3, IEEE 802.3uIEEE 802.3u
Typ vlákna
MMSMV závislosti na SFP module
Optické konektory
SC
Dosah2 km40 km20 km40 km
WDMnienieánoáno

 

Gigabit ULTIMODE media konverotry
NázovM-023GM-203GM-207GM-100G/SFP
KódL10025L11025L11525L1301
Prenos10/100/1000 Mb/s1000
ŠtandardIEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3zIEEE 802.3z
TypvláknaMMSMV závislosti na SFP module
Optické konektory
SC
Dosah2 km20 km
WDMnienieáno