Tento článok je určený pre učiteľov a študentov odborných škôl s elektrotechnickými kurzami. Obsahuje sadu materiálov, ktoré môžu byť použité pri realizácii vzdelávacieho programu pre SMATV a CCTV technológie.
Článok je rozdelený do troch častí:
Časť 1Návrhy pre školské laboratóriá
Prezentácia konkrétnych hardvérových riešení umožňujúcich posúdenie potrebných znalostí a zručností pre budúcich inštalatérov
Prezentácia konkrétnych hardvérových riešení umožňujúcich posúdenie potrebných znalostí a zručností pre budúcich inštalatérov
Časť 2Navrhovanie SMATV systémov pomocou SatNet - aplikácia pre odborné školy
Navrhujeme využitie tohto softvéru v školách pre výučbu ako navrhnúť multiprepínacie systémy, ktoré sú populárnym riešením SMATV vo viacgeneračných budovách.
Navrhujeme využitie tohto softvéru v školách pre výučbu ako navrhnúť multiprepínacie systémy, ktoré sú populárnym riešením SMATV vo viacgeneračných budovách.
Realizácie vzdelávacieho programu v jednej krakovskej odbornej strednej škole. Študenti praktizujú zručnosti potrebné pre inštalatérov, používajúc výrobky z našej ponuky - koaxiálne káble, nakrúcacie a kompresné konektory, lisovacie nástroje, zásuvky, rozdeľovače, predzosilňovače a zosilňovače a mnoho ďalších položiek.
Nižšie uvedené údaje ukazujú navrhované riešenie pre laboratórne pracovné stanice zamerané na kľúčové otázky súvisiace s inštaláciou TV, SAT a kamerových systémov. Vzali sme do úvahy prípadné nízke náklady na zariadenie, avšak s možnosťou praxe a overenia kľúčových problémov pri inštalácii. Každý z programov je k dispozícii so zoznamom problémov, ktoré by mal riešiť každý inštalatér. Odpovede na väčšinu otázok možno nájsť v Znalostnej báze uvedenej na konci tohto článku. Samozrejme existuje možnosť kombinácie riešenia, rovnako ako ich obohatenie s testovaním ďalších prvkov veľmi podrobným spôsobom. Ak máte nejaké otázky - kontaktujte nás - sme pripravení pomôcť pri rozvoji ďalších alebo zložitejších riešení. Budeme využívať naše know-how na riešenie všetkých problémov v tejto oblasti.
Skúšobno-praktické stanovisko - televízia
Tento systém umožňuje prístup k plnému balíku televíznych signálov na až 7 laboratórnych pracovných staníc (stojany), ktoré môžu byť použité pre cvičebné a skúšobné účely. Hlavná anténa zahŕňa: A9646 satelitná parabola s priemerom 115 cm s dvoma Quatro LNB A98266, A9658 satelitná parabola s priemerom 110 cm a dve quad LNB A98253 a UHF anténu pre príjem DVB-T vysielania. Vonkajšia kabeláž je vyrobená z koaxiálneho kábla TRISET-113 PE E1017, vnútorná sieť používa TRISET-113 PVC E1015. Predošlá satelitná anténa poskytuje každému stojanu signály z dvoch satelitov, s rozdelením do rôznych polarizácií a pásiem. Signály z LNB quatro vstupujú do zosilňovača Terra SA-901 R70901 a sú potom rozdelené do stojanov s využitím SS-xx odbočovačov. Na akomkoľvek stojane môže užívateľ pripojiť multiprepínač (napr. MSV-908 R70858).
Druhá časť satelitnej inštalácie poskytuje signály do prvých 4 stojanov, tiež z dvoch satelitov, ale iba prostredníctvom jednotlivých káblov (plné pásmo a obe polarizácie). Využíva A98253 quad LNB a R852510 DiSEqC prepínače. V prípade väčšieho počtu stánkov by bolo nutné použiť Octo LNB (8 výstupov - napr. A98258), alebo implementovať multiprepínače.
Tretia časť systému napája všetky stojany signálmi digitálnej pozemnej televízie (DVB-T). Signály z antény A2670 sú distribuované do každého stojana cez 8-cestný rozbočovač Signal R-8 R60108. Nevyužitý Výstup rozbočovača je uzavretý ukončovacím rezistorom R66200. V závislosti na úrovni signálu v priestore a dĺžky káblov, pozemná trasa môže vyžadovať aplikáciu TV zosilňovača, ktorý tiež môže byť súčasťou tréningu.
Stanovisko č. 1
Obr. 1 - Príjem DVB-T vysielania - vplyv zosilňovačov a pasívnych prvkov na úroveň a kvalitu digitálnych signálov
Obrázok 1 predstavuje typický anténny prijímací systém pre pozemné digitálne televízie (DVB-T). Anténa Dipol TriDigit A2670 je pripojená cez kábel Triset-113 PE E1017 pre vonkajšie použitie s koncovou zásuvkou Signal R694130. Medzi voliteľné komponenty patrí účastnícky zosilňovač Terra HS-013 R82010 a splitter Signal R-4 R60104. Výstupné signály sú merané pomocou merača R10510 pripojeného k účastníckej zásuvke káblom Triset-113 E1015.
Čo by každý inštalatér mal byť schopný:
- vybrať si miesto a spôsob montáže pre DVB-T anténu
- nainštalovať účastnícku zásuvku
- vyhľadať a zistiť dostupné DVB-T multiplexy
- zapamätať si zoznamy kanálov z multiplexov
- zmerať BER, MER, úrovne signálu v dBuV a určiť ich vplyv na kvalitu príjmu
- naučiť sa o vplyve aktívnych prvkov (zosilňovače) na tieto parametre
- určiť vplyv pasívnych súčiastok (splitter, účastnícka zásuvka) na základe týchto parametrov
- pripojiť a konfigurovať populárny DVB-T prijímač
Stanovisko č. 2
Obr. 2 - Príjem DVB-T vysielania - nastavenie a testovanie kanálových zosilňovačov
Kanálové zosilňovače sú v súčasnej dobe základné prvky väčšiny (S)MATV systémov. Je veľmi dôležité pre každého inštalatéra poznať princíp činnosti a výhody v porovnaní so širokopásmovými zosilňovačmi. Inštalácia znázornená na Obr. 2 je založená na populárnom kanálovom zosilňovači Telmor WWK-951 R89861.
Čoho by mal byť každý inštalatér schopný:
- poznať prevádzkové zásady a postupy nastaveniami typických kanálových zosilňovačov
- vysvetliť pojem selektivity ako jedného zo základných kritérií pre výber kanálového zosilňovača
- zmerať parametre signálov, najmä vplyv vstavaných filtrov na tie nežiadúce
Stanovisko č. 3
Obr. 3 - Individuálny príjem SAT TV
Obrázok 3 predstavuje základnú inštaláciu pre individuálny príjem satelitných vysielaní s dvoma samostatnými SAT prijímačmi alebo jedným dvojitým tuner PVR prijímačom. Príjímacia sada sa skladá z 80 cm paraboly Triax TD 80 A9641 a monobloku TWIN LNB A98254 umožňujúceho príjem vysielania z dvoch satelitných pozícií, Hotbird 13.0 a Astra 19.2E. LNB je spojený so zásuvkou Siganl R694100 káblom Triset-113 PE E1017. Výstupné signály sú merané meračom Emitor Micro HD R10740.
Čoho by mal byť každý inštalatér schopný:
- namontovať a nasmerovať satelitnú parabolu a LNB
- vedieť ovládať signály používané v satelitných TV: LNB úroveň napätia, 22 kHz, DiSEqC
- identifikovať:
- satelity použitím satelitného merača
- vybrané transpondéry
- zmerať BER, MER, signálové úrovne v dBμV a určiť ich vplyv na kvalitu príjmu
- vyhľadať dostupné webové stránky (napr. lyngsat.com, linowsat.de, kingofsat.net) pre zoznamy transpondérov a kanálov
- vykonať kompletnú inštaláciu klasického satelitného prijímača
Stanovisko č. 4
Obr. 4 - Základný SMATV systém
Obrázok 4 predstavuje multiprepínací systém rozdeľujúci DVB-T kanály a satelitné vysielanie z dvoch satelitných pozícií pre 4 zásuvky. SAT príjímacia sada sa skladá z 100cm paraboly Triax 100 TD A9644 a dvoch Quatro LNB A98257 spojených ôsmimi káblami Triset-113 PE s multiprepínačom Signal MP-0904L R6944504. Kombinované satelitné a pozemné signály (tie druhé z antény A2670 DVB-T) sú k dispozícii v účastníckych zásuvkách. Schopnosť vytvoriť taký systém a znalosť princípov jeho fungovania umožní implementáciu pokročilých televíznych systémov v rodinných domoch, rovnako ako položí základy pre navrhovanie a implementáciu veľkých multiprepínacích systémov v bytových jednotkách.
Čo by mal byť každý inštalatér schopný:
- Poznať druhy a aplikácie LNB
- Identifikovať výstupy Quatro LNB a vstupy multiprepínača
- Pripojiť účastnícke zásuvky, poznať problematiku filtrácie signálu
- Diagnostikovať problémy a nájsť riešenie v prípade, že:
- nie je žiadny signál na výstupe multiprepínača aj napriek zodpovedajúcemu vstupnému signálu
- nie je žiadny signál z nejakého pásma alebo polarizácie
- nie je žiadny signál z jedného satelitu (v prijímači)
Stanovisko č. 5
Obr. 5 - Analogový CCTV systém so 4 kamerami
Obrázok 5 predstavuje schému jednoduchého kamerového systému s jedným DVR a 4 analógovými bezpečnostnými kamerami. Stropná kamera M7517 a tri kompaktné kamery s rôznymi parametrami (M7577, M7508 a M7574) sú pripojené k populárnemu 4-kanálovému DVR Hikvision M75205 s použitím typického CCTV kábla CAMSET YAR / M5995. Kábel prenáša video signály v základnom pásme (cez RG59) a napája kamery (cez dve 0,5 mm elektricke žily). Sila je distribuovaná z napájacieho zdroja M1825 cez napájací rozdeľovač M1802. Dobrá prax vyžaduje ochranu slaboprúdových systémov proti prepätiu. Táto funkcia sa vykonáva pomocou Video prepäťovej ochrany OPV-4 M17014.
Stojí za zmienku, že moderné CCTV DVR využívajú smartphony. Užívatelia môžu vzdialene konfigurovať DVR a sledovať obraz z kamier.
Stojí za zmienku, že moderné CCTV DVR využívajú smartphony. Užívatelia môžu vzdialene konfigurovať DVR a sledovať obraz z kamier.
Čo by mal byť každý inštalatér schopný:
- Poznať rozdiely medzi rôznymi typmi analógových kamier
- Vybrať vhodný typ kamery na pracovné podmienky
- Nastaviť parametre kamery pre optimálne zobrazovanie
- Využiť kamery s infračervenými žiaričmi s nízkou úrovňou osvetlenia a nočnou prevádzkou
- Navrhnúť silové obvody pre analógové CCTV kamery
- Vybrať vhodný DVR a nakonfigurovať ho vhodne potrebám
- Vypočítať potrebné miesta na disku v závislosti na záznamových parametroch
- Vzdialene konfigurovať DVR s využitím dostupných aplikácií pre systémy Windows a smartphony
Stanovisko č. 6
Obr. 6 - Viacúčelový SMATV systém s bezpečnostnými kamerami (DVB-T+SAT+CCTV)
Systém zobrazený na Obr. 6 umožňuje príjem a distribúciu pozemného televízneho vysielania (DVB-T) a SAT vysielania z dvoch satelitov do 8 účastníckych zásuviek. Systém navyše integruje funkcionalitu kamerového systému ktorý bol realizovaný s využitím televíznych modulátorov a analógovýchCCTV kamier. Študenti môžu testovať aplikáciu analógového modulátora Terra MT-41 R871741 a digitálneho DVB-T dekodéra-modulátora R86702, ktoré sú spojené s CVBS výstupom kamier HD-TVI.
Čo by mal byť každý inštalatér schopný:
- Klasifikovať televízne modulátory s ohľadom na typ výstupného signálu
- Rozlíšiť spektrum analógových PAL a digitálnych DVB-T (COFDM) signálov
- Poznať pravidlá pre určenie optimálnej úrovne produkcie vybraných aktívnych zložiek distribučných RF systémov (zosilňovače, modulátory)
Stanovisko č. 7
Obrázok 7 ukazuje sieťové zariadenia umiestnené do stojana, ktorý sa používa pre nasadenie káblovej počítačovej siete pre 24 hostiteľov. Hlavný smerovač siete je napr. TP-LINK TL-WR841N N3250 (s voliteľným Wi-Fi pripojením), alebo pokročilejší RouterBoard RB2011UAS-RM N242011. Fyzické spojenie s počítačmi sú vykonávané prostredníctvom patch panelu R9120319. Celá sieť používa štandard Gigabit Ethernet 1000BASE-T.
Čo by mal byť každý inštalatér schopný:
- Vybrať vhodný router a prepínač
- Pripevniť sieťové zariadenia do stojana
- Inštalovať konektory RJ-45
- Fyzicky pripojiť sieťové zariadenia
- Konfigurovať siete
- Diagnostikovať zlyhania siete
Optické systémy v praxi
príklad laboratórneho stojana - zváranie optických vlákien
Verzia 1 – Účel cvičenia: spájanie vlákien a ochrana
Vybavenie a príslušenstvo:
1. Zváračka EasySplicer L5810 (s 250um orezávačkou a sekáčikom)
2. Univerzálny orezávač optických vlákien (250 / 900U) L5905
3. Nožnice na strihanie kevlaru (R) L5904
4. Kliešte na ploché káble L5906
5. Bezprašné obrúsky Kim-Wipes 280 kusov. L5913
6. IPA L5915 čistič
7. Tepelne zmrštiteľná ochranná rúrka L5554 (200 ks).
8. Odpadkový kôš L5918 na optické vlákna
1. Zváračka EasySplicer L5810 (s 250um orezávačkou a sekáčikom)
2. Univerzálny orezávač optických vlákien (250 / 900U) L5905
3. Nožnice na strihanie kevlaru (R) L5904
4. Kliešte na ploché káble L5906
5. Bezprašné obrúsky Kim-Wipes 280 kusov. L5913
6. IPA L5915 čistič
7. Tepelne zmrštiteľná ochranná rúrka L5554 (200 ks).
8. Odpadkový kôš L5918 na optické vlákna
Popis cvičenia:
- Vyťahovanie príslušných dĺžok vlákien
- Príprava koncov vlákien (orezávanie, čistenie, štiepiace)
- Zostrihávanie vlákna
- Ochrana - tepelne zmrštiteľná rúrky
Verzia 2 – Účel cvičenia: spájanie vlákien pigtailami, ochrana spojov, inštalácia v 1U RACK boxe
Vybavenie a príslušenstvo:
1. Zváračka EasySplicer L5810 (s 250um orezávačkou a sekáčikom)
2. Univerzálny orezávač optických vlákien (250 / 900U) L5905
3. Nožnice na strihanie kevlaru (R) L5904
4. Kliešte na ploché káble L5906
5. Bezprašné obrúsky Kim-Wipes 280 kusov. L5913
6. IPA L5915 čistič
7. Tepelne zmrštiteľná ochranná rúrka L5554 (200 ks).
8. Odpadkový kôš L5918 na optické vlákna
9. racková skrinka 6U R912018
10. Optická skrinka L5124 (s podnosom) L5541
11. SC / PC L4211 adaptér (24 ks).
12. SC / PC simplex pigtail (1 m) L3551 (100 ks).
13. Viazač káblov E951032 (100 ks).
1. Zváračka EasySplicer L5810 (s 250um orezávačkou a sekáčikom)
2. Univerzálny orezávač optických vlákien (250 / 900U) L5905
3. Nožnice na strihanie kevlaru (R) L5904
4. Kliešte na ploché káble L5906
5. Bezprašné obrúsky Kim-Wipes 280 kusov. L5913
6. IPA L5915 čistič
7. Tepelne zmrštiteľná ochranná rúrka L5554 (200 ks).
8. Odpadkový kôš L5918 na optické vlákna
9. racková skrinka 6U R912018
10. Optická skrinka L5124 (s podnosom) L5541
11. SC / PC L4211 adaptér (24 ks).
12. SC / PC simplex pigtail (1 m) L3551 (100 ks).
13. Viazač káblov E951032 (100 ks).
Popis cvičenia:
- Prípravu koncov kábla
- Zasunutie kábla do krabice
- Príprava koncov vlákien (orezávanie, čistenie, štiepiace)
- Spájanie vlákien s pigtailami
- Ochrana spojov - tepelne zmrštiteľná rúrka
- Umiestnenie náhradných dĺžok vlákien na podnos
- Zasunutie pigtailov do adaptérov na prednom paneli
Verzia 3 – implementácia pripojenia vlákna medzi dvoma aktívnymi zariadeniami (2 zvárané spoje), testovanie linky
Vybavenie a príslušenstvo:
1. Zváračka EasySplicer L5810 (s 250um orezávačkou a sekáčikom)
2. Univerzálny orezávač optických vlákien (250 / 900U) L5905
3. Nožnice na strihanie kevlaru (R) L5904
4. Kliešte na ploché káble L5906
5. Bezprašné obrúsky Kim-Wipes 280 kusov. L5913
6. IPA L5915 čistič
7. Tepelne zmrštiteľná ochranná rúrka L5554 (200 ks).
8. Odpadkový kôš L5918 na optické vlákna
9. SC/PC simplex pigtail (1 meter) L3551 (100 ks)
10. Ethernet media converter (sada) L11525
11. 5 dB SC/APC optický utlmovač L4515 (2 ks)
1. Zváračka EasySplicer L5810 (s 250um orezávačkou a sekáčikom)
2. Univerzálny orezávač optických vlákien (250 / 900U) L5905
3. Nožnice na strihanie kevlaru (R) L5904
4. Kliešte na ploché káble L5906
5. Bezprašné obrúsky Kim-Wipes 280 kusov. L5913
6. IPA L5915 čistič
7. Tepelne zmrštiteľná ochranná rúrka L5554 (200 ks).
8. Odpadkový kôš L5918 na optické vlákna
9. SC/PC simplex pigtail (1 meter) L3551 (100 ks)
10. Ethernet media converter (sada) L11525
11. 5 dB SC/APC optický utlmovač L4515 (2 ks)
Single-mode kábel L7104 (4x G.657A2 vlákna)
Popis cvičenia:
- Príprava koncov kábla
- Príprava koncov vlákien (orezávanie, čistenie, štiepiace)
- Spájanie vlákien s pigtailami
- Ochrana spojov - tepelne zmrštiteľná rúrky
- Zasunutie pigtailov do media konvertorov
- Testovanie linky - Ethernetové spojenie medzi ľubovoľnými dvoma sieťovými zariadeniami
Všetky elektrotechnické školy môžu využiť pri výučbe jednoduchý, ale veľmi funkčný programSatNet, ideálny nástroj pre navrhovanie SMATV systémov. Bezplatný program môže byť inštalovaný v akejkoľvek škole na neobmedzenom počte počítačov.
SatNet softvér od TERRA sa používa pre návrh multiprepínačových systémov založených na vybavení vyrobenom touto firmou. Program poskytuje dizajn v grafickej podobe, určuje úroveň signálu vo všetkých zásuvkách a overí, či sú v súlade s normami.
Kliknutím na obrázok nižšie môžete prepnúť na článok podrobne opisujúci funkčnosť aplikácie a komponenty multiswitchových systémoch. K dispozícii je rad praktických príkladov. Vďaka užívateľsky prívetivému rozhraniu aplikácie dokážu ľahko ovládať aj začínajúci užívatelia, zároveň poskytuje pokročilé nástroje pre profesionálnych dizajnérov a montážne firmy.
Program SatNet app
Kliknutím na obrázok nižšie môžete prepnúť na článok podrobne opisujúci funkčnosť aplikácie a komponenty multiswitchových systémoch. K dispozícii je rad praktických príkladov. Vďaka užívateľsky prívetivému rozhraniu aplikácie dokážu ľahko ovládať aj začínajúci užívatelia, zároveň poskytuje pokročilé nástroje pre profesionálnych dizajnérov a montážne firmy.
Program SatNet app
- Je úplne bezplatná aplikácia pre navrhovanie multiswitchových systémov Terra ľubovoľnej veľkosti
- Je používaný mnohými projekčnými kanceláriami a montážnymi firmami po celom svete
- Plne odráža skutočné parametre použitých zariadení
- Vykonáva rýchlu útlmovú rovnováhu prenosových trás v celom frekvenčnom spektre signálov
- Je možné definovať niekoľko typov prenosových káblov
- Poskytuje jednoduchý odhad nákladov na navrhnutý systém
- Má vlastnosti, ktoré automatizujú proces návrhu a výber systémových komponentov
Kliknutím na obrázok nižšie sa prepnete do článku o aplikácii SatNet s možnosťou sťahovania.
Nižšie je uvedený zoznam článkov o TV/SAT a kamerových systémoch, pokiaľ ide o teoretické a praktické problémy. Snažíme sa vytvárať články, ktoré sú vždy aktuálne. DIPOL Kninica obsahuje tento súbor a mnoho ďalších položiek.
DVB-T anténne systémey
Meranie a zosilnenie DTT (DVB-T) signálov
Ako vybrať anténu pre digitálnu televíziu (DVB-T)
Adaptácia SMATV / MATV / zdieľaného anténneho systému pre príjem DVB-T vysielaní
Digitálne DVB-T modulátory - sortiment a aplikácií
Sada kanálových zosilňovačov
Filtre v televíznych anténnych inštaláciách
Oddelenie medzi výstupmi rozbočovačov
Rozbočovače a odbočovače
Maximálna výstupná úroveň aktívnych prvkov komunitných a káblových sietí
Základy projektovania MATV/anténnych systémov
Ako vybrať anténu pre digitálnu televíziu (DVB-T)
Adaptácia SMATV / MATV / zdieľaného anténneho systému pre príjem DVB-T vysielaní
Digitálne DVB-T modulátory - sortiment a aplikácií
Sada kanálových zosilňovačov
Filtre v televíznych anténnych inštaláciách
Oddelenie medzi výstupmi rozbočovačov
Rozbočovače a odbočovače
Maximálna výstupná úroveň aktívnych prvkov komunitných a káblových sietí
Základy projektovania MATV/anténnych systémov
Satelitné DVB-S/S2 systémy
Niektoré teórie a tabuľky
elektromagnetická kompatibilita (EMC)
Symboly používané v schémach anténnych inštalácií (poľská norma)
Konverzná tabuľka - dBuV na uV/mV
TV kanály (PAL BG/DK)
Umiestnenie a parametre pozemných digitálnych a analógových televíznych vysielačov v Poľsku
Prenos dát pomocou sietí káblovej televízie
Návod, ako správne chrániť spojenie so samovulkanizujúcou páskou SCAPA 2501
Symboly používané v schémach anténnych inštalácií (poľská norma)
Konverzná tabuľka - dBuV na uV/mV
TV kanály (PAL BG/DK)
Umiestnenie a parametre pozemných digitálnych a analógových televíznych vysielačov v Poľsku
Prenos dát pomocou sietí káblovej televízie
Návod, ako správne chrániť spojenie so samovulkanizujúcou páskou SCAPA 2501
Analog CCTV systems
Inštrukcie ako nainštalovať krimpovací BNC konektor na CAMSET káble
Nový rad HIKVISION / ULTIMAX DVR pre analógové kamery
Internetová CCTV príručka - konektory
Napájacie zdroje a príslušenstvo
Video prenos
Video a audio záznam
Objektívy
Kamery
normy a parametre signálu
Video monitoring v školách
Domáce CCTV systémy
Nový rad HIKVISION / ULTIMAX DVR pre analógové kamery
Internetová CCTV príručka - konektory
Napájacie zdroje a príslušenstvo
Video prenos
Video a audio záznam
Objektívy
Kamery
normy a parametre signálu
Video monitoring v školách
Domáce CCTV systémy
IP CCTV systémy
Inteligentné kamerové systémy
Sieťový video rekordér (NVR) - ukladanie a správa riešení pre IP CCTV systém
Architektúra systémov video monitoringu založená na IP sieťach
LAN pre IP video monitoring
H.264 kompresia - použitie v praxi!
Optimalizácia nastavení CCTV kamier
čo je DDNS (Dynamic Domain Name System) a ako ho používať?
Sieťový video rekordér (NVR) - ukladanie a správa riešení pre IP CCTV systém
Architektúra systémov video monitoringu založená na IP sieťach
LAN pre IP video monitoring
H.264 kompresia - použitie v praxi!
Optimalizácia nastavení CCTV kamier
čo je DDNS (Dynamic Domain Name System) a ako ho používať?
Všetky zainteresované školy by mali kontaktovať osobu zodpovednú za projekt "DIPOL vzdelávanie..." na tejto emailovej adrese, alebo nasledujúce telefónne číslo: +421 903 600 090 ext. 38 (pevná linka). Môžete ťažiť z našich skúseností a zakúpiť si potrebné vybavenie.
Účastníci tohto projektu si môžu kúpiť ponúkané vybavenie za zvýhodnené ceny!