Fiber optic cables guide

This article gathers basic information about fiber-optic cables offered by DIPOL. The short guide is designed to help you choose the best cable for your needs resulting from the requirements for your installation.

Čítaj viac

FTTH - installation of a distribution frame/box

Implementations of FTTH installations based on fiber optic subscriber lines arranged in a star topology are currently the most popular way of deploying fiber optics in multi-family buildings. The main advantages of the solution include a relatively low cost and a simple installation.

Čítaj viac

FTTH - distribution methods in buildings

FTTH networks make an important part of modern telecommunication installations in residential buildings and other multi-dwelling units. The growing popularity of fiber optic systems "in the last mile" is the consequence both of legislation adopted in many countries and a growing awareness of investors. Fast and reliable access to the Internet and multimedia services has become a priority. The popularization of optical fibers is also possible due to cheap and effective technological solutions. Internet service providers have noticed the advantages of passive optical networks (xPON).

Čítaj viac

Ľahko prístupné káble - inštalácia rozvádzača (príklad)

Článok uvádza príklad ukončenia FTTH siete založenej na tzv ľahko prístupných kábloch. V súčasnej dobe je použitie ľahko prístupných káblov optimálnym riešením pre inštaláciu kabeláže z optických vlákien v budovách.

Čítaj viac

Optika v domoch v niekoľkých jednoduchých krokoch

Po mnohých rokoch prítomnosti optických vlákien na telekomunikačnom trhu sa usadili v domoch a bytoch. Bolo to nútené technologickým pokrokom spotrebnej elektroniky, ktorý čoraz viac ponúka svoje služby na základe sieťových pripojení a on-line aplikácií.

Čítaj viac

SignalNET - telekomunikáčné inštalácie v bytových domoch

Článok predstavuje koncepty implementácie integrovaných telekomunikačných a RF rozvodov v bytových domoch, ktoré sú v súlade s novými predpismi v Poľsku. Podobné predpisy sa uplatňujú alebo budú uplatňované v iných krajinách EÚ.

Čítaj viac